שמאות לנחלה

שמאות לנחלה

יש הרבה מה ללמוד ולהבין לפני, במהלך ואחרי כל עסקת נדל"ן שבה מעורבת נחלה חקלאית. מציאת איש מקצוע שיודע לכוון במדויק את המידע הדרוש, שיוכל לציין מספרים, סכומים או כל נתון אחר שחשוב במהלך העסקה או כאשר יש שיחה הקשורה לנכס זה או אחר, היא חיונית מכיוון שלא לכולם יש את הידע הדרוש כדי לתת את כל הביקורת המקצועית הקשורה לנכס עצמו. שמאות לנחלה מתבצעת על ידי שמאי מיומן ומנוסה אשר יודע לקבוע קביעה כזו ולספק פרטים מכריעים נוספים. לקבלת התוצאות הטובות והמדויקות ביותר בעסקה העומדת על הפרק, חיוני לבחור באיש מקצוע המעניק שירות זה, שכן לא כל שמאי מקרקעין בקיא גם בתחום הנחלה.

מדוע חשוב להשתמש בשירותי שמאות נחלה?

נחלות הן המוקד של מגוון רחב של עסקאות נדל"ן בגלל השימוש הכפול שלהן כקרקע חקלאית ואתרי פיתוח. אף אדם רגיל לא יוכל לספק ניתוח מקצועי הולם של עסקת מקרקעין מבלי לרכוש תחילה הכשרה וניסיון משמעותיים בתחום שמאות לנחלה. שמאי נחלה חיוני בתהליך זה כדי לזהות את שווי הנכס המדויק ביותר שכן ישנם מספר מאפיינים שיש לקחת בחשבון בעת הערכת שווי נכס, הנבדלים מאלה של נכס מקרקעין כזה או אחר.

הפסד של מאות אלפי שקלים עשוי להיות תוצאה של בחירה בהערכה חובבנית על פני מקצוענית. אתם צריכים לבחור איש מקצוע  המתמחה בהליכי שמאות לנחלה, מאחר וצריך לבצע מדידות מדויקות במקום, לסקור את רישום הנכס, לבדוק כל שינוי מוצע, ולשקול כל היבט בסביבה. יש לקחת בחשבון את הפוטנציאל לבנייה עתידית בעת קביעת שווי הנכס.

מתי נדרוש שמאי נחלות מומחה?

שמאי מקצועי בתחום שמאות לנחלה שיעזור לכם לקבוע את שווי הנחלה. לא כל שמאי שיודע לבצע ביעילות הערכת דירות, יידע גם לבצע בצורה נכונה שמאות לנחלה עקב מורכבות התהליך. מספר גורמים משפיעים על שווי הנכס. לא כל שמאי מקרקעין יוכל לעזור לכם שכן הערכתם עשויה להשתנות בהתאם אם הקרקע מיועדת לבנייה או לחקלאות. קרקע במושבים או בקיבוצים, קרקע שהופרשה להפקעה או השבחה, קרקעות לא מפותחות וכדומה, הן דוגמאות אופייניות לסוגי המקומות שבהם ניתן צריך להזמין שמאות לנחלה למתן חוות דעת מקצועית.

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ חינם

מדוע חשוב לבחור שמאי מקצועי עבור הערכת שווי נחלה?

חשוב מאוד להבין כי ההבדל בין הערכת שווי המתבצעת על ידי שמאי מקצועי ומנוסה בתחום לבין הערכת שווי נחלה המתבצעת על ידי שמאי לא מספיק מקצועי, עלולה לבוא לדי ביטוי בהפסד של לא מעט כסף. על כן, אין ספק שחשוב מאוד שלא להתפשר על שמאי מקרקעין ולבחור את הטוב ביותר בתחום. הערכת שווי נחלה צריכה להתבצע בהתאם לפרמטרים שונים ובין היתר, היא צריכה לקחת בחשבון את כל תוכניות הפיתוח העתידיות וכן את כל המאפיינים של השטח ושל הנחלה.

נחלה היא למעשה קרקע חקלאית אשר ניתן לחכור לפרק זמן משמעותי וזאת לצורך מגורים או פרנסה ביחידה של משק חקלאית. את הנחלה מכירים ממנהל של מקרקעי ישראל ושמאות לנחלה תדרוש היכרות מעמיקה ביותר עם כל ההחלטות שקיבלה רשות מקרקעי ישראל. השווי של הנחלה יהיה מושפע מהסיכוי האפשרי שהיא תקבל בעתיד אישור להפשרה אשר יאפשר לעשות זה שימושים אחרים.

למה חשוב שיהיה לשמאי הנבחר עבור שמאות לנחלה ידע נרחב בתחום?

שמאי נחלה הוא למעשה שמאי מקרקעין אשר אמור להיות לו כל הידע הנדרש בכדי לבצע את ההערכות הנדרשות עבור נכסי מקרקעין שונים לרבות בתחום הקרקעות. בין אם מדובר על הערכה של נחלות במושבים, בקיבוצים ועוד. השמאי יידרש לבצע בדיקה לגבי הקרקע של הנחלה והאם היא מיועדת להפשרה או השבחה, כמה היא תהיה שווה במקרים שונים וזאת בהתאם לתכנון שעתיד להתבצע בה וזאת בהתאם למידע המתקבל מהמועצה המקומית וכן, עליו לדעת מהו הערך של הנכסים אשר ניתן להקים על הקרקע. לשמאי מקרקעין חייב להיות ידע רחב היקף בתחום המדובר וזאת בכדי לתת הערכות מדויקות שיאפשרו לקבל החלטה נכונה ורווחית.

כיצד שמאי מקרקעין מעריך את השווי של הנחלה?

בכדי לבחון שווי נחלה, חשוב מאוד שהשמאי יבדוק את זכויות הבנייה המותרות בנחלה, את חוזה החכירה, את הגודל של חלקת המגורים בנחלה, את הסכם המשבצת ועוד. כמו כן, הערכת שווי תכלול גם בדיקה רצינית ומהותית של האזור כולו. השמאי חייב להגיע לאזור על מנת לבחון את המקום, את רמת החיים שבו, את דרכי הגישה אליו ועוד.

שמאות ונחלה - שאלות ותשובות

אם מעוניינים להרחיב או לפצל נחלה, בין אם לצורך בניית מחסן, בין אם לצורך מגורים, בין אם לצורך הקמה של בריכת שחייה ועוד, הרי שחשוב מאוד לבחור בשירותיו של שמאי מקרקעין שיסייע להבין מהם גבולות ההרחבה והאם הם עומדים בתקנים של החוק.

כל שמאי מקרקעין יזכיר לכם כי נחלה איננה מהווה נכס נדל"ן רגיל כגון: דירה. הזכויות של הנחלה יהיו רשומות בכמה רשויות כגון: האגודה השיתופית, רשות מקרקעי ישראל, הסוכנות היהודית ועוד. כל אדם שרוכש נחלה, נדרש לקבל את כל הזכויות על הנחלה מכל הגופים שבהם אותן זכויות רשומות.

בשלב הראשון, שמאי מקרקעין למעשה נדרש לקבל את האישור על הזכויות בנחלה מהרשות של מקרקעי ישראל. כמו כן, ברשות מקרקעי ישראל יהיו רשומים גם בעלי הזכויות שבנחלה וכן המצב המשפי של המחלה. מידע זה יכלול בין היתר האם יש עיקולים על הנחלה, האם יש שעבודים, האם יש צווי מניעה על הנחלה, האם יש שימוש חריגים בנחלה.

שמאי מקרקעין שתבחרו בו עבור שמאות לנחלה, ימליצו לכם לבחור בשירותים של מודדים אשר יוכלו להעניק תמונה ברורה על הגבולות של הנחלה בשטח. כל רוכש נחלה יוכל להציב את הגבול של הנחלה שהוא רוכש וזאת בהתאם למדידה שתתבצע ותעיד על הגבול.

לא מעט אנשים מעוניינים להרחיב את יחידות המגורים אשר קיימות בנחלה שלהם, אך לא פעם, הרחבות אלה חורגות מהגבול וכלל לא מקבלות אישורים של ועדות תכנון ובנייה או היתרים מרשות של מקרקעי ישראל. לכן, שמאי מקרקעין מקצועי יבדוק היטב את תיק הנחלה בוועדה המקומית ויקבל את כל המידע מרשות מקרקעי ישראל על מנת לאפשר לאדם המעוניין לרכוש את הנחלה מידע רחב על היתרי בנייה הקיימים עבור מבנים בנחלה.

בהחלט חשוב מאוד לבחור בשירותיו של שמאי מקרקעין בתהליך רכישת נחלה ולבצע שמאות לנחלה. מדובר על שירות חשוב שיסייע לכם לרכוש נחלה בצורה טובה ובטוחה, לדעת מהן הגבולות שלה, האם יש שעבודים עליה ועוד.

עמית מהלל, רו״ח ושמאי מקרקעין

עמית מהלל, רו״ח ושמאי מקרקעין

עמית מהלל, רואה חשבון ושמאי מקרקעין מתמחה בשירותי ראיית חשבון ושמאות מקרקעין הכוללים: דוחות כספיים, מיסוי, ייעוץ עסקי, ביקורת פנימית, ליווי פיננסי והנהלת חשבונות, קביעת אומדן שווי שוק, חישוב דמי שכירות ראויים, חוות דעת לבתי משפט ולכונסים, היטלי השבחה, שומות מס שבח, בדיקת כדאיות, שמאות לנחלה עוד.

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ חינם

דילוג לתוכן